Monety historyczne

Monety historyczne w Numigold

W niniejszej kategorii prezentujemy Państwu monety historyczne, czyli monety będące w przeszłości monetami obiegowymi oraz tzw. nowe bicia monet historycznych.

W przeszłości złote monety były standardowym środkiem płatniczym o dużej wartości. Emitowano je jako realną wartość wyrażoną w szlachetnym kruszcu - złocie. W XIX wieku wprowadzono tzw. system waluty złotej, parytet złota, czyli określenie konkretnej wartości danej jednostki walutowej w odpowiadającej jej ilości czystego złota. System ten pozwalał na wymianę w banku, w dowolnym momencie, pieniądza papierowego na złoto. Znanym systemem była Łacińska Unia Monetarna zrzeszająca m.in Szwajcarię, Francję, Belgię (w latach dwudziestych monety w standardzie Unii wybijała też Polska: 10 i 20 złotych z Bolesławem Chrobrym). Bardzo mocnymi i ważnymi walutami złotymi był również funt brytyjski (wcześniej zwany suwerenem), imperialny rubel rosyjski i marka niemiecka (od 1871).

Jednak najsłynniejszą i wybitą w największej ilości walutą złotą był dolar amerykański, chętnie gromadzony i traktowany jako moneta inwestycyjna, w nominale 10 dolarów (eagle), ale przede wszystkim 20 dolarów (double eagle).

Złote monety historyczne - czy warto w nie inwestować?

Złote monety historyczne to nie tylko solidna inwestycja, ale i kawałek historii. Te monety były w rzeczywistym obiegu i miały bardzo dużą siłę nabywczą. Ludzie dostawali je jako formę zapłaty za sprzedany towar, bądź wynagrodzenie za pracę, wydawali w sklepie tak jak monety z innych, mniej szlachetnych metali. Monety te bardzo często są też pięknie, kunsztownie wykonane i mogą być nie tylko inwestycją, ale i fragmentem ciekawej kolekcji numizmatycznej. Złote monety historyczne są dobrym wyborem na ulokowanie kapitału.

Monety historyczne nowego bicia - czym się charakteryzują?

Są to monety wyglądające jak monety historyczne, ale wybite w późniejszym okresie stemplem wzorowanym na stempel historyczny. Działo się tak, gdy dany typ monety był bardzo popularny i budził zaufanie u ludzi. W takim wypadku powracano do starego stempla i emitowano monety o takim wyglądzie, który ludzie akceptowali, co sprawiało, że chętnie taką monetę przyjmowali jako zapłatę za swój towar czy pracę. Monety historyczne nowego bicia były szczególnie popularne w niektórych koloniach państw europejskich.

Innym z powodów produkcji monet “nowego bicia” była chęć stworzenia atrakcyjnych wizualnie monet inwestycyjnych. Jedną z najpopularniejszych monet historycznych nowego bicia dostępnych w Polsce jest złoty 1 dukat Franciszka Józefa z 1915 roku.